Zdrowo zmęczony

Jestem już w domu po powrocie z Jasnej Góry. Mam kilka dni wolnych, a już w niedzielę zaczynam rekolekcje z kandydatami na lektorów. Ogólnie z wyjazdu na wyjazd. Czy jestem zmęczony? Trochę tak, ale to raczej takie zdrowe zmęczenie. Nie padam z nóg, nie żałuję żadnej „straconej” chwili z tegorocznych wakacji. Jestem jedynie trochę niewyspany, ale mam nadzieję, że kilka dni spędzonych na wsi zrobi swoje i do Warszawy wrócę w pełni sił.

Każde z tegorocznych letnich doświadczeń klasyfikuję jako coś, w czym starałem się jakoś obdarować innych a zarazem jako wielki dar dla mnie od nich. Gdy ludzie są ze sobą, zawsze się budują. To budowanie może rzecz jasna przybierać różną postać. Najławiej nam uchwycić te momenty, kiedy wzrastamy przez pozytywne doświadczenia. Zdecydowanie gorzej, gdy zdarzyło się nam coś nieprzyjemnego.

To, co boli ma jednak równie wielką a może i znacznie większą wartosć od sytuacji, które przychodzą nam łatwo, które sprawiają nam radość. To taki paradoks naszego życia. Zazwyczaj jest jednak tak, że to, co wartościowe nie przychodzi łatwo. Trzeba sią czesem nieźle pozmagać, aby z wyprowadzić dobro z tego, co odbieramy jako zło i to zło w najstraszniejszej postaci – zło przeciw nam samym. I bynajmniej chodzi o to, że wraz z trudem nasza duchowa,wewnętrzna „skóra” twardnieje. Nie jesteśmy prostymi zwierzętami zaprogramowanymi na wzór psa Pawłowa. Jeżeli nasze życie byłoby tylko ciągłym uczeniem się na błędach, zapewne nigdy nie doświadczylibyśmy prawdziwej radości. Wszak jak można się cieszyć, kiedy każde nasze działanie można poprawić, bo w gruncie rzeczy dokonując je, mniej lub bardziej się pomyliliśmy?

Każde doświadczenie – i to pozytywne i negatywne – jest czymś danym nam do przemyślenia i wyciągnięcia wniosków. Ale przede wszystkim jest właśnie darem. Jest kolejną chwilą naszego ulotnego, ziemskiego życia. Pozwala nam doświadczyć tego, że Ktoś ciągle się o nas troszczy, bo pomimo tych doświadczeń, ciągle chodzimy po ziemi…

Jedna odpowiedź do “Zdrowo zmęczony”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *