Tylko miłość

Dzisiaj w Ewangelii manifest Kościoła. Czy miłujesz Mnie? Pytanie o miłość pada trzykrotnie. Bo to miłość jest w naszym życiu najważniejsza.

Wiele wokół nas spraw, zajęć, obowiązków. Szukamy tego, co daje radość i pokój. Długo myślałem nad tym, co tę radość może dać. Odpowiedź na pierwszy rzut oka banalna – miłość – nabrała jednak dla mnie w ostatnich tygodniach znacznie głębszego znaczenia. Stale dążymy do czegoś, co zapewni nam stan przyjemności. I ta najprostsza droga do niej wiedzie przez stopniowe zaspokajanie potrzeb. Niestety zwykle „lek”, który sobie aplikujemy ma krótkotrwałe działanie. Dobry film, smaczne jedzenie, fajna rozmowa, wieczór z koleżanką… – każdy z nas ma pewnie jakieś swój zestaw sytuacji, które sprawiają mu przyjemność.

Fakt, że to, co przyjemne szybko znika zmusza do dalszych poszukiwań. Poszukiwanie szczęścia jest czymś, co motywuje człowieka przez całe życie, co jest niedającym się wykasować przypomnieniem w komórce, czy niewykonanym zadaniem, które nie daje zasnąć. Czymś co sprawia, że serce podchodzi do gardła i krzyczy: działaj!

Doświadczeniem niemal każdego człowieka jest miłość. Taka prawdziwa. Do osoby, a nie przedmiotu. Nie do przedmiotu, czyli nie do komputera, ulubionej gry, serialu, drużyny piłkarskiej i tak dalej… Jeżeli doświadczyłeś relacji, która cię porwała, która wywróciła twoje życie do góry nogami, która nie dała o sobie zapomnieć, ale wciąż natrętnie przewala ci się po głowie… to zapewne była to właśnie miłość.

Święty Paweł stwierdza wyraźnie, że nasze życie bez miłości byłoby strasznie puste. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że byłoby wówczas zupełnie bez wartości. Nie ma osoby, która nie chciałaby być kochaną, zauważoną, dotkniętą przez kogoś w ten jedyny w swoim rodzaju sposób, na samą myśl którego na rękach pojawia się gęsia skórka, a kark zlewa zimny pot…

Jeżeli ktoś cię pokochał i ty tego kogoś pokochałaś, tak naprawdę – nie na chwilę – to zostaw dla niego wszystko i idź z nim przez życie.

Jeżeli ktoś cię pokochał i ty tego kogoś pokochałeś, tak naprawdę – nie na chwilę – to zrób wszystko byście byli razem, wbrew wszystkim.

Dlaczego możemy być pewni tego, że miłość może dać szczęście? Bo miłość jest czymś jedynym na świecie, czego dostaliśmy gwarancję. Nawet jeżeli nie znajdziesz tego jedynego, tej jedynej to jest Jezus, który cię kocha i pragnie twojej miłości. Jest Bogiem zazdrosnym, który pyta Czy kochasz Mnie bardziej, niż wszyscy inni? Czy kochasz Mnie bardziej niż wszystko inne?

4 odpowiedzi do “Tylko miłość”

  1. 1. Były przeor występuje z Kościoła. Twierdzi, że dopiero teraz odnalazł miłość
    2. Znana aktorka chwali się na Pudelku: dopiero w trzecim małżeństwie odkryłam co to miłość
    3. Stek podobnych tego typu wypowiedzi na portalach o miłości, o miłości w tle, itd.
    4: Moje pytanie: Skąd pewność, że wybór jest tym pierwszym i pewnym? Szczególnie dziś, w dobie relatywizmów? Proszę o odpowiedź „twitterową”. Pzdr

  2. Zapewne odpowiedź ogólna nie będzie idealnie pasować do każdej sytuacji, ale jednak się o nią pokuszę… Pierwszy nie znaczy pewny, i zarazem pewny nie znaczy pierwszy. Dziś chcielibyśmy mieć wszystko „na już” – pojawiło się uczucie, więc to musi być miłość. Pojawiło się kolejne i rodzi się problem – które jest to „prawdziwe”, za którym należałoby pójść. Niestety jest tak, że zarówno miłość (ta prawdziwa), jak i zauroczenie w jakiś sposób nas obligują, wyzywają na pojedynek. Różnica polega na tym, że zobligowanie ze strony miłości jest zwykle poza nami, podczas gdy tzw. zauroczenie jest wynikową naszych własnych popędów i potrzeb. Dlatego egoiście tak trudno będzie znaleźć prawdziwą miłość. Trzeba przestać szukać siebie i wyjść na przeciw temu, co otrzymujemy od innych.

  3. Myślę, że na to pytanie bardzo trafnie odpowiedział Nicholas Sparks w jednej ze swoich książek (pozwolę sobie pozostawić cytat w oryginalnej wersji) – „love means that you care for another person’s happiness more than your own, no matter how painful the choices you face might be”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *