Sens

W rozmowie z jednym z kolegów padło pytanie „Czy wszystko ma sens?” i niemal pewna odpowiedź, że chyba niekoniecznie. Postanowiłem się nad tym zagadnieniem zastanowić nieco dłużej. Przecież tak się właśnie dzisiaj myśli! Ile razy słyszałem, ba, ile razy sam mówiłem, że coś nie ma sensu? Czy może jednak istnieć coś, co nie ma sensu? Czy człowiek może żyć nie mając sensu?
Patrząc na niektórych ludzi można by przekornie powiedzieć, że ich życie nie ma sensu. Ktoś może mówić, że stracił sens życia od kiedy odeszła od niego osoba bliska, wyrzucono go z pracy, ciężko zachorował. Nie są to tylko słowa- dla osoby dotkniętej cierpieniem naprawdę może nie być po co żyć. Czy to jednak oznacza, że nagle ten sens gdzieś zniknął?
Żyjemy w czasach, w których sens jest wyznacznikiem wartości. I bynajmniej nie chodzi o sens jako często niezrozumiałą, bo niepojętą dla człowieka obecność tego Kogoś w nim, lecz zwykłą opłacalność. Tak, sens  zszedł dzisiaj do poziomu opłacalności! Jeżeli coś nie ma sensu, to po prostu jest bez wartości czysto materialnej. Nie ma sensu to na czym nie zarobię, na czym czegoś konkretnego nie zyskam. Angażowanie się w coś takiego jest bezcelowe według kryteriów dzisiejszej cywilizacji kryzysów gospodarczych i giełdowych wahań.

W tych dniach zatrzymuję się nad sensem życia wspominając swych zmarłych bliskich. Ilu z nich odeszło niespodziewanie? Ilu z nich odeszło bez pożegnania? Czy i w tym jest sens? Czemu ludzie odchodzą? Jaki jest sens śmierci? Czy i to można podciągnąć pod kryzys wartości? Gdzie szukać odpowiedzi na te pytania, które zdają się nie mieć odpowiedzi?

Sens pieniądzem splamiony
przed bezsensem się chowa
ucieka bo jeszcze go złapią
i umrze i będzie musiał odejść

ludzie bezsensu umierają
choć Sens w nich jest
i ma się dobrze i odejść nie zamierza
choć źle mu w świecie gdzie nikt go nie chce

ludzie się śpieszą bo muszą zarobić
muszą pokochać i zdradzić
nie mają czasu dla Sensu
bo muszą umrzeć i za pogrzeb zapłacić

Sens jednak pozostanie
i sam jeden gdy nadejdzie pora
przyjdzie na cmentarz i zapłonie
tęsknotą jak znicz wśród bez Sensu wieczora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *