Bracia czy nie bracia?

Gdy ktoś ma krwotok, nie pytamy go czy jest głodny. Gdy ktoś jest głodny, nie proponujemy mu biletu do kina. Gdy ktoś nie ma z kim porozmawiać, nie oferujemy mu telewizora. To wszystko takie oczywiste.

Co zaproponować komuś kto jest prześladowany i nie ma domu? Modlitwę i dobre słowo? Choć odpowiedź i tu jest oczywista, to jest też jednak pewien dylemat. Dlaczego do Polski!? Mamy wystarczająco dużo bezdomnych, bezrobotnych, głodnych…

Nie warto sprawdzać paszportu, wtedy gdy ktoś cierpi. Bo on naprawdę jest taki jak ja, nawet jeżeli ma inny kolor skóry, poglądy, innego Boga.

Chrystus złączył się z człowiekiem przez cierpienie. Jest prawdziwym Bogiem, dlatego bo w przeciwieństwie do innych bożków, stał się kimś realnym. Kimś obok nas. Stał się człowiekiem a nie drewnianą figurką.

Tym, co do dzisiaj łączy chrześcijan jest krzyż. Symbol niewinnego cierpienia Boga. Tam gdzie ktoś niewinnie cierpi i dziś jest Chrystus. Szukamy Go czasem w modlitwie, kościele, wspólnocie… Można Go tam znaleźć. Ale można też przeoczyć. Łatwo jest Boga zgubić.

Chrystus zostawił nam słowo.

Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.

Zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?

A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Bardzo łatwo jest przeoczyć braci najmniejszych i najbardziej pogardzanych, tak samo,  jak łatwo jest przeoczyć Chrystusa.

2 odpowiedzi do “Bracia czy nie bracia?”

  1. PIOTRZE – czy mogę tak mówić!!! Obrażę się!!! Nie potrzeba mi takiego wykładu. Dalej nic nie powiem….. było by to chwaleniem się. Ale rozumiem, że wielu wśród nas potrzeba takiego wykładu. I dobrze, że ukazał się tu. Dobra robota!! a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *